• Yhteystiedot

    A-koulu

    (Luokat 1A–13A; 9–13C, A-esiluokka)

    Helsingin Rudolf Steiner -koulu
    Lehtikuusentie 6
    00270 Helsinki

    Sähköposti: kanslia.helsinki@rudolfsteinerkoulu.fi

    Toimisto (09) 4777 070
    Talouspäällikkö 045 7731 3130 
    Rehtori Esa Tuominen 050 330 0846
    Apulaisrehtori Vesa Aaltonen 050 322 4454
    Opinto-ohjaaja Pasi Salmela 045 773 13134
    Vahtimestari 050 540 1920
    Opettajainhuone 040 7106 704
    Esikoulu, Lehtikuusentie 045 773 24 606
    Psykologi 045 7731 3129
    Kouluterveydenhoitaja (A-koulu) Martina Meyer 050 310 5631
    Koulukuraattori Heidi Mäkelä 045 7734 8413

    C-koulu

    (Luokat 1C–8C, 6D ja C-esiluokka)

    Helsingin Rudolf Steiner -koulu
    Paraistentie 3 
    00280 Helsinki

    Sähköposti: kanslia.helsinki@rudolfsteinerkoulu.fi

    Opettajainhuone 040 7106 707  
    Apulaisrehtori Hanna Sorsa 050 468 1278
    Vahtimestari 050 589 7126 (klo 7-15.30)
    Iltavahtimestari 045 77313132
    Esikoulu 045 636 5221
    Kouluterveydenhoitaja Fanny Sumelius-Ossou puh. 040 171 9942 (paikalla pääsääntöisesti maanantaisin)
    Psykologi 045 7731 3129
    Koulukuraattori Heidi Mäkelä 045 7734 8413

    Koululaisten iltapäiväkerho

    0503032365 (1-luokkalaisten ryhmä)
    0503031940 (1-luokkalaisten ryhmä)
    04577348436 (2-luokkalaisten ryhmä)

    Iltapäiväkerjon puhelimet ovat auki iltapäiväkerhon toiminta-aikana 11-17. Muina aikoina voi lähettää tekstiviestin. 

     

    Yhdysvanhemmat

    Puheenjohtaja Bob Kruijer (b.kruijer@gmail.com)

     

     

Toimihenkilöt

 

Rehtori

 

Esa Tuominen

 

 

 

Apulaisrehtori

 

Vesa Aaltonen

 

 

Apulaisrehtori (CD-koulu)

Hanna Sorsa

 

 

 

Opettajakunnan puheenjohtajat

Pasi Salmela

9+ luokat

Kajo Engström

A- luokat 

Jenni Mikkonen

CD- luokat 

 

 

Opettajakunnan sihteeri

 

Ija Lahtinen

 

 

Erityisopetus ja muut tukipalvelut

Sinikka Göös

erityisopetus

Kati Kivisaari

erikoispsykologi

Ija Lahtinen

Päivi Leikas-Mieho

erityisopetus

taideterapia

Liisa Poikkimäki

Hanna Sorsa

erityisopettaja

erityisopetus

 

Terveydenhoitajat

 

Martina Meyer (A-koulu)

Fanny Sumelius-Ossou (CD-koulu)  

 

 

 

 

Koulun henkilökunta

Basdekis Eeva

vahtimestari, A-koulu

Eskola Tiina

Etholén Eija

Feria Garcia Gustavo

Hacklin Katariina

Hämäläinen Pasi 

koulunkäyntiavustaja ja iltapäiväkerhon ohjaaja

kirjanpitäjä

siistijä

taloussihteeri

iltapäiväkerhon ohjaaja

Juvonen Liisa

siistijä

Karttunen Päivi

Khajehgany Farah

Kolehmainen Anne

esikoulun avustaja ja iltapäivähoitaja

esikoulun avustaja ja iltapäivähoitaja

iltapäiväkerhon koordinaattori

Manninen Juha

Mattson Jan

Oviedo Alberto

Palomäki Ulla-Riitta

iltavahtimestari

koulunkäyntiavustaja ja ilta

siistijä

siistijä

Sandberg Sami

Sandberg Taina

siistijä

vahtimestari, C-koulu

Subekan Mokhamad

Törnblom Marika

Wasenius Kimmo

siistijä

talouspäällikkö

kiinteistöhuoltaja

Vreimann Merle 

siistijä

 

 

Opettajat

 

Aaltonen Vesa

apulaisrehtori, matematiikka

Bargum Heini

luokanopettaja (6 C)

Eklund Minna

Engström Kajo

Eräkangas Takko

eurytmia

(3 A), tekninen työ, opettajakunnan puhee

luokanopettaja (8 C), liikunta

Granberg Suvi

luokanopettaja (7 A)

Göös Sinikka

luokanopettaja (1 C), erityisopetus

Halme Aliina

luokanvalvoja (12 A), musiikki

Halonen Katja

matematiikka, fysiikka

Heinämäki Leena

luokanopettaja (6 D)

Karjalainen Anna-Mari

Karjalainen Jenni

luokanvalvoja (10 E), äidinkieli ja kirjallisuus

luokanvalvoja (12 C), ruotsi, saksa

Kauhaniemi Tuija

luokanopettaja (5 C)

Keski-Orvola Jutta

Kivi Pilvi

esikoulunopettaja (0 A)

luokanopettaja (3 C)

Korpi Sonja

Krapu Marika

Kuusela Eira

Kuusela Leila

luokanopettaja (4 A)

saksa, ruotsi

luokanvalvoja (10C), matematiikka, kemia, tähtitiede

säestäjä

Käkelä Krista

luokanopettaja (8 A), liikunta

Lagerbohm Pia

saksa, englanti

Lahtinen Ija

luokanopettaja (2 C), opettajakunnan sihteeri

Lehtinen Ilona

luokanopettaja (7 C), esittävän taiteen linja

Lehtonen Eetu

Lindström Monica

luokanvalvoja (9 D), uskonto, psykologia

esikoulun opettaja (0 C)

Linna-Dini Elisa

Luoma Mare

musiikki

luokanopettaja (2 A), elämänkatsomustieto

Luotola Terhi

englanti, ruotsi

Mieho Eero

säestäjä

Mikkilä-Huttunen Leena

ort. uskonnonopettaja

Mikkonen Jenni

Mäntylä Emmi

Nyholm Tanja

luokanopettaja (4 C), opettajakunnan puheenjohtaja

liikunta, terveystieto

luokanvalvoja (11 A), kotitalous, kirjansidonta, perinnekäsityö,

tekstiilityö

Pelkonen Ari

Pipinen Petra

luokanvalvoja (9A), liikunta, terveystieto

luokanopettaja

Ramula Tiina

Salmela Pasi

Sorsa Hanna

Taskilahti Olli

Tuomainen Minna

Tuominen Esa

saksa

luokanvalvoja (11 E), opinto-ohjaaja, biologia, maantiede

matematiikka, fysiikka, apulaisrehtori (CD-koulu)

luokanvalvoja (11 C), historia, yhteiskuntaoppi

eurytmia

rehtori, historia

Tervahartiala Marika

Vahviala Pirjo

kuvataide, arkkitehtuuri, taidehistoria

eurytmia

Veijalainen Kiika

von Gruenewaldt Emmi

luokanopettaja (1 A)

luokanvalvoja (10A), matematiikka, fysiikka

Väisänen Petri

Välikorpi Jari

Wallin Sini

luokanvalvoja (9C), ruotsi, englanti

filosofia, elämänkatsomustieto

luokanopettaja